Maths Mate Term 4 Sheet 5 Question 22

Question: Which deal costs less per gram?

A)     $5 for 500g

B)      $3 for 250g

Predict: I thought this question would be about addition.

Clarify: I had nothing to clarify.

Find the big picture: What deal is better?

Solve:

First I worked out that $5 for 500g was $1 per gram.

Then I worked out that 250g+250g was 500g, but 3+3 is 6, so B would be $6 for 500g, while A is $5 for 500g.

So A is the answer because it cost less than B.

Summary: I used my prior knowledge.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *