Maths Mate Term 4 Sheet 7 Question 22

Which deal costs less per litre?

A) $32 for 4 L

B) $8.50 for 1 L

Predict: I thought this question would be about division or multiplication.

Clarify: I had nothing to clarify.

Find the big picture: What deal is cheaper per litre?

Solve:

First I worked what 8.50 x 4 was, because it was only 1 litre, and the other deal was 4 litres, and 8.50 x 4 was $33.50 for 4 L.

So A is $32 per 4 litres, and B is $33.50 per 4 litres. So A is the answer, because it is $1.50 less than B per 4 litres.

Summary: I used the work backwards method.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *